Projekty

Nasze projekty

ERICA

Zdalnie sterowane statki powietrzne stanowią nieocenioną pomoc dla lotnictwa cywilnego i wojskowego, a ich dostęp do przestrzeni powietrznej, bez konieczności segregacji, skutkowałby znaczącymi korzyściami dla gospodarki oraz doprowadziłby do powstania nowych możliwości rynkowych. Obecnie nie jest to możliwe ze względów bezpieczeństwa i w związku z kwestiami operacyjnymi.

Uczestnicy finansowanego przez Unię Europejską projektu dokonali szacunków dotyczących możliwości technicznych i operacyjnych, które pozwolą na bezpieczne działanie zdalnie sterowanych statków powietrznych, zarówno w warunkach nominalnych jak i w sytuacjach nagłych, w kontrolowanej przestrzeni powietrznej. Opracowują również i testują rozwiązania, które nie wpłyną negatywnie na ruch lotniczy.

Celem projektu było opracowanie uznanych europejskich procedur działania zdalnie sterowanych statków powietrznych w niesegregowanej przestrzeni powietrznej, co pozwoli na współpracę cywilnych i wojskowych statków tego rodzaju z systemami zarządzania ruchem lotniczym w Europie i poza jej granicami.

Konsorcjum projektu składało się partnerów będących publicznymi podmiotami, agencjami zajmującymi się kontrolą ruchu lotniczego w danym kraju oraz czołowych firm zajmujących się technologiami związanymi z kontrolą ruchu w przestrzeni powietrznej oraz ogólnie zaawansowanymi technologiami w lotnictwie cywilnym.

Partnerzy posiadali szerokie kompetencje oraz długą historię wzajemnej współpracy. Rozwiązanie opracowane w ramach projektu przeznaczone są głównie dla agencji oraz podmiotów zajmujących się kontrolą ruchu w przestrzeni powietrznej danego kraju.

Prace prowadzone w ramach projektu międzynarodowego współfinansowanego ze środków programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. „PMW” w latach 2022-2023; umowa nr nr 5227/H2020/2022/2