Wydarzenia

Wydarzenia

DRONE POWER HAKATON PLUS – Zwycięzcy wyłonieni!

W dniach 2-3 czerwca 2022 roku odbył się zorganizowany wspólnie Międzynarodowymi Targami Poznańskimi w ramach targów targów przemysłu 4.0 ITM Industry Europe  Hakaton Drone Power Plus. Do trzech wyzwań zaproponowanych przez partnerów wydarzenia, Grupę ENEA oraz Urząd Miasta Poznania przystąpiło 9 zespołów. 

Wydarzenie rozpoczęło się w czwartek o godzinie 9.30 uroczystym otwarciem Hakatonu, podczas którego uczestników i gości powitali główni organizatorzy wydarzenia, między innymi Krzysztof Kurowski, Mirosław Nawrocki, Karol Juszczyk  oraz Mateusz Lasota. W dalszej części nastąpiła prezentacja wyzwań, z którymi zmierzyć musieli się uczestnicy. Wyzwania klasyczne i robotyczne zaproponowane przez Grupę ENEA zostały szczegółowo przedstawione przez  Krzysztofa Hajdrowskiego, a dr hab. inż. Edyta Rosłon-Szeryńska oraz Jarosław Zawadzki przedstawili założenia konkurencji koncepcyjnej wskazanej przez Urząd Miasta Poznania. 

Po części oficjalnej zespoły przystąpiły do pracy, w której bardzo pomocne okazały się zasoby, którymi dysponuje Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe – najszybszy superkomputer w Polsce Orzeł II.

 Po 24 godzinach efekty pracy zespołów zostały przedstawione komisji sędziowskiej, która przyznała nagrody następującym zespołom:

Wyzwanie klasyczne – Automatyzacja predykcji awarii w sieci energetycznej:

  • Nagroda pieniężna w wysokości 5000 zł ufundowana przez ENEA – zespół Grinfinity
  • Nagroda pieniężna w wysokości 1000 zł ufundowana przez WB Electronics – zespół G&J

Wyzwanie robotyczne – Automatyzacja procesu paszportyzacji napowietrznej linii energetycznej

  • Nagroda pieniężna w wysokości 3000 zł ufundowana przez ENEA – zespół PUT – EcoAlfa
  • Nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł ufundowana przez ENEA – zespół ENPORM
  • Nagroda pieniężna w wysokości 1000 zł ufundowana przez WB Electronics – zespół PUT – EcoAlfa

Wyzwanie koncepcyjne – Automatyzacja oceny prawdopodobieństwa występowania wiatrołomów zagrażających infrastrukturze miejskiej.

  • Nagroda pieniężna w wysokości 3000 zł ufundowana przez Urząd Miasta Poznania – zespół PUT – EcoSigma
  • Nagroda pieniężna w wysokości 1000 zł ufundowana przez WB Electronics – zespół BZBUAS

Z niecierpliwością oczekujemy na kolejną część wydarzenia, która odbędzie się w trakcie Europejskiej Ligi Robotycznej organizowanej przez Politechnikę Poznańską w dniach 23 -24 czerwca 2022 r. Zaproszone zespoły będą miały szansę zaprezentować swoje rozwiązania w praktyce w Laboratorium B+R PCSS Aerospace Lab na lotnisku w Kąkolewie, a w efekcie uzyskać program pilotażowy prowadzony we współpracy z Organizatorami i Partnerami konkursu technologicznego Drone Power Hakaton Plus.

Nagrodzonym zespołom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w prezentacjach terenowych na lotnisku w Kąkolewie EPPG!

Galeria