Wydarzenia

Droniada 2021 Kąkolewo

Misją Droniady jest edukacja społeczna w zakresie popularyzacji systemów bezzałogowych i autonomicznych w miastach według zasad U-Space. Droniada stymuluje rozwój kompetencji technologicznych i zarządczych zarówno po stronie przedstawicieli świata akademickiego jak i biznesu oraz sektora publicznego.

Na przełomie czerwca i lipca 2021 r. na lotnisko Kąkolewo koło Grodziska Wielkopolskiego rozpoczyna się 8 edycja tego akademickiego konkursu technologicznego dla przyszłych kadr przemysłu 4.0 a w nim lotnictwa przyszłości czyli lotnictwa 4.0. Pierwsza edycja konkursu rozgrywana  w Wielkopolsce organizowana jest przez Fundację Instytut Mikromakro przy współudziale  Poznańskiego Centrum Supekomputerowo-Sieciowego, Politechniki Poznańskiej i Aeroklubu Poznańskiego, który po inauguracji tej imprezy przenosi się operacyjnie na stałe z lotniska Kobylnica właśnie do Kąkolewa.  

Technologią bazową ósmej edycji Droniady 2021 w Kąkolewie jest teledetekcja w konkurencjach związanych z wiodącymi sektorami: inteligentnym rolnictwem (rolnictwem precyzyjnym) i ochroną środowiska. Ponadto promujemy uczenie maszynowe, internet rzeczy oraz chmurę obliczeniową.

  • Testujemy rozwiązania mogące znaleźć zastosowanie w gospodarce.
  • Wykorzystujemy drony do wykrywania ognisk patogenów chorób roślin.
  • Popularyzujemy robotykę w rolnictwie i ochronie środowiska.
  • Stymulujemy gospodarkę cyfrową poprzez prezentację dronów, jako elementów złożonych systemów internetu rzeczy (ang. IoT).
  • Promujemy fuzję informacji w zakresie łączenia zobrazowań satelitarnych z danymi pozyskanymi z dronów oraz z innymi źródłami danych.

Podkreślamy, że Akademia Robotyczna pod auspicjami PCSS, rozwijając kadry przemysłu 4.0, stawia na wzajemną inspirację pomysłami na rozwiązania technologiczne.

PRZEBIEG KONKURSU

TRZY KOLORY

W konkursie wezmą udział zespoły akademickie i Open, które potrafią połączyć wiedzę z robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, elektroniki i lotnictwa. Sam konkurs jest tak zaplanowany, aby sprawdzić kompetencje przyszłych kadr przemysłu 4.0 w warunkach sportowej rywalizacji, poznać różne sposoby rozwiązania postawionych problemów i ocenić możliwości systemów bezzałogowych w dostarczaniu realnej wartości odbiorcy końcowemu.

Od startu masz
20 minut na
przeprowadzenie
misji.

Teren misji to
eksperymentalne
pole o powierzchni
ok. 9 hektarów

Wykryj ogniska
chorób roślin,
które symbolizuje
10 figur.

Maksymalnie
możesz zdobyć
45 punktów.

PRZEBIEG KONKURSU

DRZEWO ŻYCIA

Teren powierzchni
sadu wynosi
2875m2.

W sadzie rośnie
100 jabłonek, 10
z nich zaatakowały
patogeny

Jabłonki to koła
o średnicy 1m,
z wbitymi pośrodku
2m tyczkami.

Maksymalnie
możesz zdobyć
45 punktów.

PRZEBIEG KONKURSU

REGULAMIN KONKURSU

Zwycięstwo w poszczególnych konkurencjach jest honorowane Nagrodami Specjalnymi, lecz żeby pretendować do Nagrody Głównej należy wziąć udział w każdej i uzyskać z nich co najmniej 50% punktów. Słowem, należy mieć minimum 5 punktów z prezentacji, 22,5 pkt z „Trzech kolorów” i 22,5 pkt z „Drzewa życia”.

Jeśli chcesz zapoznać się z regulaminem konkursu, kliknij tutaj.

Relacja z zawodów

REPORTAŻ FILMOWY