Wydarzenia

Wydarzenia

Druga fala demonstracji dronowych w ramach projektu GOF 2.0

W 2022 roku zespół Aerospace Lab kontynuuje udział w projekcie GOF 2.0. W bieżącej fali wydarzeń demonstracyjnych zaplanowanych zostało 5 testów, które odbędą się w następujących lokalizacjach: Helsinki (Finlandia), Sankt Georgen-Ybbsfeld (Austria), Tallin (Estonia) oraz kończący tegoroczne próby trial w Kąkolewie, gdzie obecnie powstaje hangar Aerospace Lab wraz z zapleczem laboratoryjnym.

Próby polegają na przetestowaniu metod zarządzania ruchem dużej liczby bezzałogowych statków powietrznych w wymagającej miejskiej przestrzeni powietrznej. Obejmują one między innymi uzyskiwanie zgód na lot, monitorowanie przebiegu misji, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych. Ich działanie ma na celu przede wszystkim zapewnienie odpowiednio niskiego poziomu ryzyka, a przez to umożliwienie szerszego wykorzystania dronów w ramach przestrzeni U-space.

14 czerwca zespół wziął udział w testach przeprowadzonych w Helsinkach, gdzie zebrało się 15 partnerów naukowych i handlowych z branży dronów i lotnictwa, aby pracować nad tworzonymi rozwiązaniami cyfrowymi. Dodatkowo, dzień później, 15 czerwca testowane były operacje transgraniczne pomiędzy Helsinkami a Tallinem z udziałem samolotów i bezzałogowców we wspólnej przestrzeni.

Podczas testów wykorzystano bezzałogowe statki powietrzne znajdujące się na wyposażeniu Aerospace Lab, drony Tarot 650. Po uzyskaniu akceptacji i aktywacji złożonych do systemu planów lotu, drony miały za zadanie wykonać loty automatyczne po wcześniej zaplanowanej trasie, na bieżąco przekazując parametry lotu, piloci zaś reagowali na odbierane komunikaty zawierające instrukcje od zarządzających przestrzenią, które mogły nakazywać nawet anulowanie misji.

Wnioski wyciągnięte z projektu GOF 2.0 będą kluczowe dla dalszego rozwoju rynku dronów, oraz dostarczą usługi, oprogramowanie, kompetencje i praktyki wymagane do efektywnego kosztowo działania autonomicznych i pół autonomicznych dronów poza zasięgiem wzroku w zintegrowanej przestrzeni powietrznej.