Przy wsparciu polskiego Departamentu Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej oraz krakowskiego akceleratora NATO DIANA odbyły się Dni Obronności i Bezpieczeństwa NATO DIANA. Trzydniowe wydarzenie (4-6.02.2025 r.) zgromadziło ekspertów, zajmujących się rozwojem i akceleracją technologii podwójnego zastosowania (Dual-use technology), użytkowników końcowych sektora obronności, przedsiębiorców rozwijających najnowsze technologie oraz inwestorów.
Wydarzenie, w którym uczestniczył płk rez. dypl. pil Mirosław Nawrocki, koordynator ds. innowacji i rozwoju PSNC AerospaceLab, było okazją dla przedstawicieli przemysłu na bliższe zapoznanie się z pomysłami nowatorskich rozwiązań technologicznych o potencjale „dual-use”, jak również sposobnością do nawiązania współpracy z partnerami zagranicznymi reprezentującymi Sojusz Północnoatlantycki w ramach NATO DIANA.
Tematyka spotkania obejmowała:
- Znaczenie wczesnego angażowania użytkowników końcowych w rozmowę,
- Walidacja i testowanie rozwiązań w warunkach rzeczywistych – doświadczenia z Ukrainy wskazują na pilną potrzebę opracowania odpornych, gotowych do walki rozwiązań,
- Technologie podwójnego zastosowania – łączenie zastosowań komercyjnych i obronnych stanowi poważne wyzwanie, przynosząc jednocześnie wymierne korzyści.
Wśród aplikujących do 2. edycji programu NATO DIANA było ponad 2 400 firm z całego Sojuszu Półocnoatlantyckiego. Wyróżnione zostały 74 startupy, a pośród nich znalazło się czterech polskich laureatów: IS-Wireless, Blue Armada Robotics, Microamp i ResQuant – a właściwie pięć, w tym QurieGen z Holandii, czyli utalentowany zespół polskiego pochodzenia pracujący nad odkrywaniem leków w oparciu o sztuczną inteligencję.
PSNC AerospaceLab na lotnisku w EPPG Kąkolewo jest jednym z siedmiu wytypowanych polskich ośrodków testowych programu NATO DIANA deklarujących możliwości testowania technologii podwójnego zastosowania w obszarach AUTONOMI, QUANTUM, CYBER, AI and BIGDATA.
Specjalnie na to wydarzenie, wspólnie z ośrodkiem Kraków DIANA Accelerator (Krakowski Park Technologiczny oraz Akademia Górniczo-Hutnicza), który dołączy oficjalnie do programu w 2026 roku, przygotowano prezentację oferty testowej.

Warto dodać, że nie była to pierwsza wizyta Aerospace Lab w Krakowie. Na początku czerwca 2024 wspomagali oni działania hackatonu oraz brali udział w konferencji NATO-Ukraine Defence Innovators Forum.