Przedstawiciele trzech instytucji – Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP), Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) oraz Politechniki Poznańskiej (PP) – zaprezentowali projekt NAVIHUB, który ma na celu rozwój nowoczesnego lotnictwa w Polsce..
Platforma ta połączy wiedzę, kompetencje oraz doświadczenia instytutów, uczelni, przedsiębiorstw i obiektów lotniczych w celu tworzenia i testowania nowoczesnych rozwiązań dla nawigacji i żeglugi powietrznej, które będą wykorzystywane na funkcjonujących i planowanych lotniskach w Polsce.
Projekt NAVIHUB wykorzystuje przestrzeń eksperymentalną na lotnisku w Kąkolewie, które jest już podłączone
do sieci naukowej PIONIER. Pozwala to na wykorzystanie nowoczesnej infrastruktury obliczeniowej oraz wizualizacyjnej PCSS. Polska jest liderem przygotowań środowiska U-Space wśród państw członkowskich inicjatywy Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (SES), a w ciągu najbliższych pięciu lat świat czeka rewolucja w transporcie publicznym. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej planuje projekt NAVISPOT i NAVILAB, który stworzy warunki bezpieczeństwa oraz infrastrukturalne (lotnisko i laboratoria) dla rozwoju nowej gałęzi gospodarki, a także zapewni Polsce miejsce wśród czołówki na globalnym rynku dronowym.
W ramach edukacyjnego obszaru projektu, Politechnika Poznańska i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisały list intencyjny dotyczący uruchomienia studiów dualnych w zakresie zarządzania ruchem lotniczym. W październiku 2021 roku uruchomiony został nowy kierunek studiów, kształcący specjalistów w tej dziedzinie, wykorzystując innowacyjne rozwiązania techniczne i technologiczne stosowane w obszarze zapewniania służb żeglugi powietrznej, zarządzania przestrzenią powietrzną oraz zarządzania systemami bezzałogowymi.
Projekt NAVIHUB ma na celu rozwój nowoczesnego lotnictwa w Polsce, co jest kluczowe w kontekście planowanej rewolucji w transporcie publicznym. W tym celu partnerzy łączą swoje kompetencje, doświadczenia i infrastrukturę w celu tworzenia przyszłościowych rozwiązań.