Wydarzenia

Wydarzenia

Rusza budowa hangaru Aerospace Lab w Kąkolewie!

Hangar dla prób i testów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) i pojazdów autonomicznych z zapleczem laboratoryjno-badawczym dla AEROSPACELAB powstaje   na lotnisku w Kąkolewie (EPPG), w ramach projektu „Aerosfera. Lotnisko rzeczy”, współfinansowanego ze środków Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Inwestycja realizowana jest w modelu „zaprojektuj i wybuduj” na zlecenie PCSS przez generalnego wykonawcę firmę INFRACON, wyłonionego w postępowaniu przetargowym. Autorem projektu jest Pracownia Projektowa Wojciech Kolesiński (PPWK Architekci).

Zgodnie z harmonogramem realizacji umowy, obiekt zostanie oddany do użytkowania i przekazany do eksploatacji PCSS w grudniu 2022r.

Hangar PCSS, będzie aktualnie najwyższym obiektem na terenie lotniska, a jego wysokość w kalenicy wyniesie około 14,4m. Obiekt o powierzchni zabudowy ponad 1800m2, składać się będzie z hali do wykonywania operacji BSP, zaplecza laboratoryjno-badawczego z pomieszczeniami laboratoryjnymi, biurowymi, socjalnymi, technicznymi i magazynowymi o powierzchni około 400m2, oraz antresol (około 200m2) i pomieszczeń obserwacyjnych, o łącznej powierzchni użytkowej około 1950m2. W hali zapewniona będzie przestrzeń operacyjna o wysokości 10,5m, która pozwoli na wykonywanie eksperymentów w locie z BSP oraz pojazdami autonomicznymi. Zaplecze laboratoryjne zlokalizowane będzie od strony północnej (techniczne) oraz wschodniej (laboratoryjne). Obiekt wyposażony będzie w 2 bramy: od strony północnej – bramę dla dostaw oraz od strony południowej – trójsekcyjną bramę o wymiarach 16m x 5,5m, umożliwiającą hangarowanie i obsługę dużych platform BSP, a także małych samolotów.

Obiekt realizowany jest w technologii słupów żelbetowych ze stalowymi dźwigarami dachowymi i obudową z płyty warstwowej. Zaplecze będzie wykonane w technologii murowanej, ze stropami kanałowymi. Ściany i dach hangaru posiadać będą izolację termiczną, która zapewni lepszy komfort pracy, niezależnie od pory roku. Na dachu hangaru zlokalizowane zostaną: instalacja fotowoltaiczna o mocy do 50 kWp oraz maszt antenowy, na którym zainstalowany będzie węzeł sieci 5G.

Koszt inwestycji to blisko 6,8 mln zł netto.

Trzymamy kciuki za wykonawców i terminowe ukończenie inwestycji!