Wydarzenia

Wydarzenia

Uroczyste otwarcie laboratorium PSNC Aerospace Lab w Kąkolewie

Z dumą możemy ogłosić, że projekt infrastrukturalny „Aerosfera: Lotnisko rzeczy” dobiegł końca. Wszystkie planowane zakupy zostały zrealizowane, laboratoria wyposażone.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe rozszerzyło swoje możliwości między innymi o najnowocześniejszy sprzęt laboratoryjny i pomiarowy, podzespoły i maszyny do prototypowania oraz sensory możliwe do zintegrowania z BSP oraz sprzęt do prowadzenia testów. A wszystko to w ramach Laboratorium Autonomicznej i Energooszczędnej Infrastruktury Lotniska, Laboratorium Rozwoju Bezzałogowych Statków Powietrznych, Laboratorium Bezpieczeństwa i Ochrony Eksploatacji Lotniska, Laboratorium Rozwoju Systemów Kontroli Lotów i Przestrzeni Powietrznej. Całkowita wartość projektu to ponad 21 mln zł.

Za nami również oficjalnie otwarcie hangaru wraz w zapleczem laboratoryjnym zlokalizowanego na Lotnisku im. Hieronima Frania Kowalskiego w Kąkolewie. Odbyło się ono 14 września 2023 roku podczas obchodów 30-lecia działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. W uroczystym przecięciu wstęgi wzięli udział: (od lewej) Mirosław Czyrnek, Mirosław Nawrocki, Piotr Szymaniak, Cezary Mazurek, Maciej Staroiński, Piotr Haberland, Krzysztof Kurowski, Agnieszka Konrad, Robert Pękal.

Był to pierwszy moment, w którym większość pracowników PCSS miała możliwość zobaczyć nowy obiekt. Podczas zorganizowanego bankietu mieli oni możliwość posłuchać muzyki na żywo, obejrzeć wystawę statyczną samolotów oraz pokaz akrobacji w wykonaniu Orlen Grupy Akrobacyjnej Żelazny i zaznać lotu balonem na gorące powietrze.